עמדות הגנה שניבנו בתקופות הסוערות של ראשית המדינה באזור קריית יערים

פירורי מידע הרחבה למסלול: ארבעה מעיינות – בין שואבה למבשרת ציון

באזור מעלה החמישה וקריית ענבים ישנם שפע של עמדות הגנה ושמירה שניבנו בתקופות הסוערות של ראשית המדינה.
חלק מהעמדות הוקמו בתקופה שלאחר המרד הערבי (מאורעות תרצ"ט תרצ"ו 1936- 1939) ורובן ניבנו בתקופה של מלחמת השחרור ועד מלחמת ששת הימים.
העמדות הבולטות ביותר בשטח הנן עמדות מגדלי השמירה, אך בנוסף למגדלים, ישנן באזור עמדות רבות אחרות.
בחפושי ברשת לברור הפרטים על תקופת בניית העמדות והמגדלים הגעתי לשני מסמכים שאותי מאוד עניינו.

המסמך הראשון הקשור באופן ישיר לעמדות שבאזור הוא יומנו של יצחק בן-אברהם (אחד ממסמכי הארכיון) שהיה מפקד האזור בתקופת מלחמת השחרור, היומן מתאר בפירוט יום אחרי יום את מצבם הקשה של חברי קריית ענבים במהלך מלחמת השחרור ואת האירועים שהתרחשו בסביבה.
בהקשר לעמדות ההגנה מתאר יצחק ביומנו את מצוקת הלוחמים והמגינים, את המחסור בביצורים, ואת הניסיונות לקדם ולקבל עבור הביצורים חומרי בנייה ועזרה במהלך האירועים.

המסמך השני הוא הספר של יהודה לפידות "ציד אחים", הספר שאינו קשור באופן ישיר לעמדות שבאזור, מגולל את השתלשלות האירועים בתקופת "הסזון" – ראשית המדינה , תקופה של מלחמת אחים שהתנהלה בין ארגוני ההגנה לארגון האצ"ל 1945 – 1944 .
בספר ניתן למצוא פרטים ולהבין את התקופה המורכבת של ראשית התהוות המדינה, בה ארגון ההגנה רדף את ארגון האצ"ל בניסיון להפסיק את פעילותו המלחמתית כנגד השלטון הבריטי.
בספר מוזכר מגדל השמירה שבין קריית ענבים למעלה החמישה כמקום בו נכלא ונחקר מנחם שיף שהיה שייך למחלקת הכספים של האצ"ל (עמוד 220).

העמדה הראשונה שנבנתה באזור היא עמדת פפרמן: המגדל ממוקם בתוך קיבוץ מעלה החמישה, בצידו המזרחי של מלון יערים (בתוך מתחם המלון).
עמדת פפרמן נבנתה לאחר מאורעות תרצ"ט תרצ"ו 1936- 1939 ובהתאם ולאור הלקחים של המאורעות אלו.
העמדה קרויה פפרמן ע"ש בית פפרמן הממוקם בקרבת העמדה. בית פפרמן ניבנה כבית הבראה לעובדי חברת האשלג, אך רצף האירועים קטע את יעודו ומיד עם תום בנייתו פרצה מלחמת השחרור והוא הפך באופן מידי לנכס המשמש להשכנת הכוחות הלוחמים באזור.


קישורים:

מעט פרטים ותמונות על העמדות ניתן למצוא באתר "פרש" 123,

עמדת מגדל השמירה בה שלט הנצחה לפועלו של לוחם הפלמ"ח "יצחק סקוזה"
ק"מ 10.1 מבט לדרום
עמדת הסנטורים 2 , ק"מ 10.4
מגדל סקוזה מבט לדרום מערב

[קישור למסלול]


כתיבת תגובה